דירה חדשה לעומת דירה יד שנייה – יתרונות מול החסרונות

August 30 2022doritr

שוק הנדלן בישראל תוסס ומציע דירות למכירה בכל רחבי הארץ, חלקן דירות חדשות מקבלן בפרויקטים חדשים וחלקן דירות יד שנייה. ישנם יתרונות וחסרונות לקניית דירה חדשה לעומת דירה יד שנייה ובמאמר זה ננסה להציג את כל השיקולים הרלוונטיים עבורכם בעת קבלת אחת ההחלטות החשובות בחייכם.

דירה חדשה לעומת דירה יד שנייה

יתרונות בקניית דירה חדשה

להלן היתרונות הבולטים:

-היכולת לשלוט בתכנון ועיצוב הדירה כבר בשלבים המוקדמים של הבנייה. בקניית דירה חדשה, הקונה מעורב בשלבים הראשוניים של הבנייה ויכול לבצע שינויים בעיצוב ותכנון הדירה שהוא מעוניין בה, בדרך כלל ללא תוספת תשלום משמעותית. כמו כן, מכיוון ומדובר בדירות חדשות שעוד לא אוכלסו, מתקני הבניין והדירות עצמן יהיו מודרניים, חדישים ועמידים יותר לתקלות ובעיות.

-מחיר זול יותר מדירות יד שניה. יתרון מפתיע לקניית דירה חדשה לעומת דירה יד שנייה הוא המחיר. בדרך כלל דירה מקבלן עלולה לעלות פחות מדירות יד שנייה באותו אזור המגורים. לעיתים הדירות משווקות על ידי הקבלנים במחירים אטרקטיביים יותר וייתכן ואף תקבלו הטבות או הנחות שיורידו את מחיר הדירה אם ישנו לחץ מצד הקבלן לסגור את הפרויקט ולהתחיל בבנייה. כמו כן, מכיוון ומדובר בדירות שערכן רק עולה עם הזמן, זאת הזדמנות נהדרת למי שמעוניין להשקיע ולמקסם את רווחיו במכירת הדירה לאחר מכן.

-בטיחות ואחריות על מצב הדירה. בבנייני מגורים חדשים, הקבלנים מחויבים לעמוד בדרישות בטיחות המקובלות כיום בישראל  ולכן בכל בניין חדש תמצאו חדרי בטחון, ממדים, והבניינים עצמם נבנים בתקני בטיחות המותאמים למצבי חירום כמו רעידת אדמה.
בנוסף, ברוב המקרים, בדירות חדשות ישנה אחריות מסוימת למשך 12 חודשים המבטיחה שהקבלן דואג לתקן תקלות ובעיות העלולות להופיע במערכות הביוב, חשמל וכו׳.

חסרונות בקניית דירה חדשה

להלן החסרונות הבולטים:

-אי עמידה בזמנים במסירת הדירה החדשה. מכיוון ומדובר בדירות שאינן מאוכלסות והן נמצאות בשלבי הבנייה או אף לפני כן, יש לקחת בחשבון שאין תאריך מסירה בטוח וקבלת המפתחות לדירה תלויה בעיקר בקבלן ובהבטחותיו. שיקול נוסף תלוי בשאלה האם הדירה נמכרה עוד לפני שהקבלן קיבל היתר בנייה לפרויקט, מה שעלול לעכב אף יותר את התחלת הבנייה. גם במקרים בהם יש היתר בנייה, אך הבנייה עוד לא הסתיימה, הקבלן עלול למשוך את זמני המסירה ללא פיצוי ללקוח.
עבודה עם חברת נדל״ן שמתמחה בניהול תהליך הרכישה עלולה להבטיח ראש שקט ללקוח ולקדם את תאריך הבנייה כך שלא יהיו איחורים משמעותיים במסירת הדירה.

-הדירה עלולה להיות ממוקמת באזורים פחות מפותחים. כאשר מדובר בפרויקט מגורים חדשים, בדרך כלל הבניינים ייבנו באזורים פחות מפותחים של העיר או בפריפריות, כך שייתכן ויהיו חסרים תשתיות בסיסיות או מתקנים ציבוריים בסביבה. זה עלול להוות בעיה עבור הקונה לדעת שכל מה שהוא צריך בסביבת ביתו קיים, מכיוון והאזור עצמו עוד לא מפותח לחלוטין.

Share: